Ndërlidhjet

Irak: Shiitët e shënojnë festën e tyre


Pelegrinët shiitë në qytetin Qerbela në Irak

Miliona shiitë janë mbledhur në tempuj dhe xhami në gjithë Irakun për ritualin e festës së Hashureve.

Në qytetin e shenjtë, Qerbela, 80 kilometra në jug të Bagdadit, qindra mijëra besimtarë janë tubuar sot afër tempullit të Imam Husseinit, që është një figurë shumë e nderuar ndër myslimanët shiitë.

Nga ana tjetër, dhjetëra mijëra shiitë kanë festuar në Bejrut të Libanit.

Duke folur para masës së tubuar, shefi i lëvizjes shiite Hezbollah, Hassan Nasrallah, premtoi “fitore” kundër militantëve të Shtetit Islamik.

XS
SM
MD
LG