Ndërlidhjet

Stoltenberg pa paralajmërim në Afganistan


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka arritur në Kabul, për një vizitë të paparalajmëruar.

Ai ka vizituar tashmë një qendër të trajnimit për forcat speciale afgane, ndërsa do të takojë edhe udhëheqjen e re të Afganistanit.

Stoltenberg u ka thënë trupave afgane se NATO-ja do të vazhdojë mbështetjen për ta edhe pas vitit 2014, kur forcat luftarake të Aleancës të tërhiqen nga Afganistani.

Një forcë prej 12,000 trupash amerikane dhe të NATO-s do të mbetet në Afganistan pas këtij viti, për të stërvitur forcat afgane.

XS
SM
MD
LG