Ndërlidhjet

Kievi vendos kontroll të pasaportave përreth zonave rebele


Ukrainë

Ukraina ka vendosur kontrolle të pasaportave përreth zonave në lindje, të cilat kontrollohen nga separatistët pro-rusë.

Shërbimi i rojës kufitare ka thënë se secili që hyn ose del nga zonat e rebelëve duhet të tregojë pasaportën.

Ky veprim është shpjeguar si masë e sigurisë.

Regjimi i pasaportave do të krijojë një kufi de facto të brendshëm, pasi kufiri i Ukrainës me Rusinë tashmë kontrollohet nga rebelët ukrainas dhe trupat ruse.

XS
SM
MD
LG