Ndërlidhjet

Filozofia e Malalës do të përhapet globalisht


Malala Yousafzai

Malala Yousafzai, laureatja e Çmimit Nober për Paqe dhe ikona globale e edukimt të vajzave, do të përhapë filozofitë e saj për të drejtat e njeriut në shkolla të mesme dhe kolegje, në gjithë botën.

Universiteti George Washington, Fondacioni Malala dhe shtëpia botuese e biografisë së Malalës janë duke punuar së bashku që libri i saj “Unë jam Malala” të përdoret nëpër shkolla.

Versioni për shkollën e mesme pritet të dalë më 2015.

Në vitin 2012, aktivistja pakistaneze i ka mbijetuar një përpjekjeje të talibanëve për ta vrarë.

Tani ajo jeton në Britani.

XS
SM
MD
LG