Ndërlidhjet

Regjisori amerikan, Mike Nichols, i cili ka fituar Çmimin Oscar për filmin “The Graduate”, më 1967, ka vdekur në moshën 83-vjeçare.

Ai ka qenë i martuar për redaktoren e lajmeve në televizionin ABC, Diane Sawyer.

Duke e portretizuar Nicholsin si “vizionar të vërtet”, ABC ka thënë se ai ka vdekur nga arresti kardiak më 19 nëntor.

Nichols ka qenë njëri nga figurat e rralla që kanë fituar të katër çmimet kryesore në SHBA: Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.

XS
SM
MD
LG