Ndërlidhjet

Mongolia emëron kryeministrin e ri


Ilustrim

Krizës politike në Mongoli, duket se do t’i vijë fundi, pasi që parlamenti ka emëruar kryeministrin e ri.

Chimed Saikhanbileg nga Partia Demokratike, është votuar nga shumica në parlament.

I lindur më 1969 dhe i arsimuar në Shtetet e Bashkuara, Saikhanbileg do të zëvendësojë ish-kryeministrin Norovyn Altankhuyag, të cilin e kanë larguar nga posti më 5 nëntor, pasi që është akuzuar për korrupsion, nepotizëm dhe për dëmtimin e ekonomisë së vendit.

Mongolia është shkëputur nga komunizmigati 25 vjet më parë, i kontrolluar me dekada të tërë nga vendet sovjetike.


XS
SM
MD
LG