Ndërlidhjet

Poeti: Shumë pavarësi – rrezik për Kazakistanin


Microphones and RFERL logo on background

Poeti i njohur i Kazakistanit nga periudha sovjetike, Olzhas Suleimanov, thotë se “shumë pavarësi do të jetë e rrezikshme për Kazakistanin”.

Gjatë një interviste për Radion Evropa e Lirë, Suleimanov tha se aleanca me “Rusinë e Madhe e krijuar para shekujve” do të jetë gjë e mirë për sigurinë e Kazakistanit.

Olzhas Suleimanov, dikur poet i njohur dhe gjuhëtar sovjetik, ishte shumë i popullarizuar një mesin e minoriteteve sovjetike në vitet e 70-ta.

XS
SM
MD
LG