Ndërlidhjet

Turqi: Biden takohet me Erdoganin


Joe Biden

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, është takuar sot në Stamboll me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për të diskutuar lidhur me dëshirën e Uashingtonit që Ankaraja të luaj rol më të madh në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Raportohet se zoti Biden ka udhëtuar në Turqi për të bërë presion për qasje në bazën ajrore Inxhirlik, që koalicionit ndërkombëtar kundër grupit ekstremist, Shtetit Islamik, do t’i mundësonte të jetë më afër caqeve të militantëve në Irak dhe Siri.

Deri tash nuk ka pasur njoftime se a do të lejoj Turqia qasje të tillë.

XS
SM
MD
LG