Ndërlidhjet

Papa: Të luftohet fanatizmi


Papa Françesku në Ankara.

Papa Françesku ka bërë thirrje për dialog ndërfetar, duke thënë se ai mund të ndihmojë fundin e fundamentalizmit dhe të terrorit.

Duke folur në ditën e parë të vizitës së tij treditore në Turqi, Papa ka dënuar militantët e Shtetit Islamik.

“Fanatizmi dhe fundamentalizmi, ashtu si edhe frika iracionale, e cila nxit keqkuptim dhe diskriminim, duhet të kundërshtohen me solidaritetin e të gjithë besimtarëve”, ka thënë Papa Françseku.

Ai po ashtu ka theksuar se “është e domosdoshme që të gjithë qytetarët – myslimanë, hebrenj dhe të krishterë – të gëzojnë të drejtat dhe respektin e njëjtë”.

Papa i ka bërë këto komente në konferencën e përbashkët për gazetarë me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Kreu i Selisë së Shenjtë i ka bërë thirrje botës që të ndihmojë Turqinë, e cila strehon rreth 1.6 milion refugjatë sirianë.

Papa ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e ka “obligim moral” për të ndihmuar Turqinë në strehimin e refugjatëve.

XS
SM
MD
LG