Ndërlidhjet

Afganistan: Nga sulmi vetëvrasës në varrim – 9 të vrarë


Pamje pas një sulmi të mëparshëm vetëvrasës në Afganistan

Nga një sulm vetëvrasës në një ceremoni varrimi në pjesën veriore të Afganistanit, janë vrarë së paku 9 vetë dhe plagosur 18 të tjerë.

Zyrtarët lokalë në provincën Baghlan i thanë Radios Evropa e Lirë se në mesin e të vrarëve, nga sulmi i sotëm në Burqa, ishin edhe dy policë.

Zyrtarët thanë se cak i këtij sulmi duket se ishin udhëheqës të lartë në Burqa.

Askush nuk e ka marrë prëgjegjësinë për këtë sulm, por aktualisht talibanët i kanë shtuar sulmet kundër forcave të sigurisë afgane, derisa po tërhiqet pjesa më e madhe e forcave luftarake të NATO-s.

XS
SM
MD
LG