Ndërlidhjet

Rusia me komandë në rajonin e Arktikut


Ilustrim

Rusia ka bërë me dije se kanë nisur punët për krijimin e një komande strategjike ushtarake në rajonin e Arktikut.

Komandanti i flotës veriore ruse, admirali Vladimir Korolyov, ka thënë se 1 dhjetori do të jetë një ditë historike, për shkak të krijimit të bazës qëndrore të flotës në Severomorsk.

Presidenti rus Vladimir Putin, ka njoftuar gjatë javës së kaluar rreth planit për krijimin e një komande strategjike ruse në zonën Arktik.

Në tetor, Putin pat njoftuar se do të vendosen dy satelitë për monitorimin e motit dhe mjedisit në atë rajon.

XS
SM
MD
LG