Ndërlidhjet

Uzbekistani ndalon aeroplanët pa pilotë


Ilustrim

Uzbekistani ka ndaluar importin, shitjen dhe përdorimin e aeroplanëve pa pilotë, duke u thirrur në sigurinë ajrore.

Mediat lokale thonë se kryeministri Shavkat Mirziyaev ka nënshkruar urdhrin më 1 dhjetor dhe se ai do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit 2015.

Ky hap thuhet se ka për qëllim të garantojë sigurinë ajrore dhe të parandalojë përdorimin e palejuar të hapësirës ajrore të Uzbekistanit.

Urdhri do të zbatohet nga Ministria e Brendshme e Uzbekistanit, Komiteti i Rojes Kufitare Shtetërore, Komiteti i Tatimeve Shtetërore dhe Komiteti i Doganave Shtetërore.

XS
SM
MD
LG