Ndërlidhjet

Presidenti i Gjeorgjisë viziton Poloninë


Presidenti i Gjeorgjisë dhe ai i Polonisë

Presidenti i Gjeorgjisë, Giorgi Margelashvili, gjendet në Varshavë të Polonisë, në kuadër të një vizite pune që do të vazhdoj edhe nesër.

Zyra presidenciale e Gjeoirgjisë ka njoftuar se Margvelashvili, do të realizojë bisedime me homologun polak, Brinoslaë Komorowski dhe me kryetasuesin e dhomës së ulët të parlamentit polak, Radoslaw Sikorski.

Gjatë vizitës së tij në Poloni, Margvelashvili është i shoqëruar nga sekretaren e Këshillit kombëtar të sigurisë Irine Imerlishvilli, e cila do të takohet me udhëheqësin polak të sigurisë kombëtare, Stanislav Kozeji.

Në mes tyre pritet të nënshkueht memorandumi i bashkëpunimit për sigurine si dhe për çështje të tjera që kanë të bëjnë me integrimin e Gjeorgjisë në BE dhe në NATO.

Shteti polak është njëri nga mbështetëit më të fuqishëm të integrimit të Gjeorgjisë në NATO dhe në BE.

Brenda tetë muajve, kjo është vizita e dytë e presidentit gjeorgjian në Poloni.

XS
SM
MD
LG