Ndërlidhjet

SHBA: Emërohet sekretari i ri i mbrojtjes


Presidenti Obama pas emërimit të Ashton Carterit në postin e sekretarit amerikan të mbrojtjes.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka emëruar fizikantin Ashton Carter sekretar të mbrojtjes.

Emërimi i tij është pritur dhe është bërë pasi Chuck Hagel ka dhënë dorëheqje nga posti i shefit të Pentagonit më 24 nëntor.

Carter ka punuar nga viti 2009 deri më 2011 si shef i blerjes së armëve në Pentagon.

Ai nuk ka ndonjë përvojë me uniformë ushtarake.

XS
SM
MD
LG