Ndërlidhjet

Temperaturat e ulëta, mbyllen shkollat në Kazakistan


Ilustrim

Shkollat fillore në Astana të Kazakistanit, janë shpallur të mbyllura për dy ditë për shkak të stuhive dhe temperaturave të ulëta.

Parashikimi i motit ka treguar që temperaturat gjatë të martës, mund të arrijn deri në minus 25 gradë Celsius në rajonet jugore të Kazakistanit dhe deri në minus 30 gradë Celsius në Kazakistanin lindor.

Që nga e diela, në një pjesë të Almaty, bora ka arritur deri në 60 centimetra.

Në Kirgizinë fqinje, në disa zona bora ka arritur deri në një metër.

Bora ka lënë pa rrymë, disa fshatra.

XS
SM
MD
LG