Ndërlidhjet

OKB: Mbi 4,600 të vrarë në Ukrainë


Ukrainë

Kombet e Bashkuara kanë bërë të ditur se luftimet midis trupave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës kanë vrarë më shumë se 300 njerëz në më pak se një muaj, duke rritur numrin e përgjithshëm të viktimave në 4,634.

Sipas OKB-së, rreth 10,243 njerëz janë plagosur prejse ka nisur konflikti në muajin prill.

Raporti po ashtu bën të ditur se mbi 1.1 milion njerëz janë zhvendosur dhe se 5.2 milionë jetojnë në zona të prekura nga konflikti.

XS
SM
MD
LG