Ndërlidhjet

Protesta në SHBA kundër vrasjeve nga policët


Foto arkivi

Mijëra protestues kanë marshuar nëpër qytetet e mëdha të Shteteve të Bashkuara, për shkak të vrasjeve të fundit të personave me ngjyrë nga policia.

Organizatorët kanë thënë se marshet kanë qenë ndër më të mëdhatë në valën e fundit të protestave kundër vrasjes se Michael Brownit në Ferguson dhe të Eric Garnerit në Nju Jork.

Protestat kanë qenë paqësore, edhe pse policia në Boston ka thënë se ka arrestuar 23 persona, të cilët kanë bërë përpjekje të bllokojnë një autostradë.

XS
SM
MD
LG