Ndërlidhjet

Senati amerikan miraton ligjin e shpenzimeve


Uashington

Senati i Shteteve të Bashkuara ka miratuar ligjin e shpenzimeve prej 1.1 trilion dollarësh, i cili financon shumicën e agjencive federale deri në shtator të vitit 2015.

Votimi me 56 vota për dhe 40 kundër i ka dhënë fund kërcënimit për mbyllje të qeverisë.

Ligji është miratuar më herët nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe tani duhet të nënshkruhet nga presidenti Barack Obama.

Të premten, Kongresi amerikan ka miratuar buxhetin për shpenzimet e mbrojtjes, në vlerë prej 585 miliardë dollarësh.

XS
SM
MD
LG