Ndërlidhjet

Militantët islamikë e morën një bazë ushtarake në Siri


Pamje nga shkatërrimet nga lufta në Siri

Militantët islamikë e kanë marrë një bazë kryesore ushtarake në Siri, pas dy ditëve të luftimeve intensive.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut me seli në Londër dhe aktivistët në provincën Idlib, thanë se baza Vadi Deif në Siri ishte oklupuar sot, nga anëtarët e frontit al-Nusra, që është e ndërlidhur me al-Kaidën, dhe grupet e tjera islamiste.

Observatori tha se së paku 15 ushtarë të qeverisë së Sirisë dhe tetë militantë janë vrarë, gjatë përleshjeve në këtë bazë gjatë ditës së djeshme.

XS
SM
MD
LG