Ndërlidhjet

Brenda 24 orëve, rreth 200 viktima në Siri


Ilustrim

Grupi monitorues i luftës civile në Siri thotë se rreth 200 luftëtarë janë vrarë gjatë 24 orëve të fundit, gjatë aksionit të marrjes së dy bazave ushtarake nga ana e militantëve në pjesën veriperëndimore të vendit.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut që e ka bazën në Britani, ka njoftuar të martën se rreth 100 trupa të ushtrisë siriane dhe 80 militantë janë vrarë gjatë betejës dy ditore për marrjen e bazës ushtarake Wadi Deif.

Bazat ushtarake Wadi Deif dhe Hamidiyeh janë marrë nën kontrollë të militantëve që janë të lidhur me Al-Kaidën, grupin Al-Nusra dhe grupet tjera ekstremiste.

Baza ushtarake Wadi Deif kishte qenë e rrethuar nga militantët për më shumë se dy vite.

Kjo bazë ushtarake gjendet përgjatë autostradës që lidhë Damaskun me qytetin Aleppo.

Observatori sirian i cili i siguron informacionet nga aktivistët dhe mjekët në terren, thotë se sulmuesit e organizatës Al-Nusra, kanë kapur edhe së paku 120 ushtarë sirianë.

XS
SM
MD
LG