Ndërlidhjet

PE ratifikon marrëveshjen e asocimit të Gjerogjisë


Ilustrim

Parlamenti Evropian e ka miratuar sot marrëveshjen politike dhe tregtare me Gjeorgjinë.

Ratifikimi i marrëveshjes së asocimit të Gjeorgjisë në BE është marrëveshja e tretë që BE e ka miratuar me fqinjtë lindor brenda tre muajve.

Marrëveshja e ka zemëruar Kremlinin, i cili ka thënë se kjo mund ta dëmtojë ekonominë ruse për shkak se është në kundërshtim me zonën e lirë tregëtare të theneluar nga Moska.

Teksa ka folur në Strasburg përpara votimit, presidenti gjeorgjian Giorgi Margvelshvili, ditën e sotme e ka quajtur si shumë të rëndësishme për vendin e tij.

Që marrëveshja të hyjë në fuqi, ajo duhet të ratifikohet në parlamentin e secilit vend anëtar të BE-së.

Giorgi Margvelshvili thotë se ligjvënësit e dhjetë shteteve anëtare, tashmë e kanë bërë një gjë të tillë.

XS
SM
MD
LG