Ndërlidhjet

SHBA kërkon lirimin e të burgosurve politikë në Bjellorusi


Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Jen Psaki.

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Rusisë që të lirojë të gjithë “të burgosurit e saj politikë”, në prag të katërvjetorit të trazirave, që kanë rezultuar me burgosjen e qindra aktivistëve opozitarë.

“Ne i kujtojmë ata që mbeten të burgosur gabimisht dhe bëjmë thirrje për lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të të gjithë të burgosurve politikë bjellorusë”, ka thënë zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Jen Psaki.

Katër vjet më parë, autoritetet bjelloruse kanë arrestuar qindra njerëz që kanë protestuar kundër rizgjedhjes së presidentit autoritar, Alyaksandr Lukashenka.

XS
SM
MD
LG