Ndërlidhjet

Ish-ministri parashikon krizë të plotë ekonomike në Rusi


Pamje nga Moska

Ish-ministri i financave i Rusisë, Aleksei Kudrin, ka tërhequr vërejtjen se kriza aktuale financiare në Rusi mund të përkeqësohet në “krizë të plotë ekonomike”, e cila do të ndjehet ashpër në gjithë vendin gjatë 2015-tës.

Zoti Kudrin, i cili tash është shef i institutit, Komiteti i Nismës Civile, i tha agjencisë Interfax, se parashikimi më optimist për Rusinë është rënia prej 2% e GDP-së në vitin 2015.

“Nuk mund të them sot se ne kemi hyrë ose po hyjmë në krizë të plotë ekonomike”, tha Kudrin, dhe ka shtuar se “këtë do ta ndjejmë plotësisht vitin e ardhshëm”.

XS
SM
MD
LG