Ndërlidhjet

Sulmuesit vrasin tre persona në Afganistan


Ilustrim

Zyrtarët afganë kanë njoftuar se persona të armatosur të cilët po udhëtionin me automjete në ngarkuara me eksplovizë, i kanë vrarë një polic dhe dy civilë, teksa policia kishte tentuar që ti ndalonte ata të mërkurën në një rrugë në qytetin linor, Nangarkar.

Shefi i policisë provinciale, ka njoftuar se personat e armatosur dyshohet se kishin planifikuar sulmin ndaj zyrave qeveritare në qarkun Batikot, në afërsi të kufirit me Pakistanin.

Një zëdhënës i policisë ka thënë se gjashtë persona kanë hapur zjarr duke lënë tre të vdekur dhe shtatë civilë të plagosur.

Personat e armatosur janë larguar nga vendi i ngjarjes.

Nuk dihen motivet e sulmit të planifikuar, ndonëse në Afganistan janë shtuar sulmet e militantëve gjatë kohëve të fundit.

XS
SM
MD
LG