Ndërlidhjet

Ukrainë: Nga aksidenti rrugor – 13 ushtarë të vdekur


Pamje e qendrës së qytetit Donjeck

Autoritetet e Ukrainës thonë se 13 pjesëtarë të Gardës Kombëtare të Ukrainës janë vrarë në një aksident trafiku në pjesën lidnore të Ukrainës.

Ky aksident kishte ndodhur mbrëmë vonë kur një makinë ushtarake u ndesh me një autobus në rajonin Donjeck, për shkak të motit të keq.

Pjesëtarët e Gardës Kombëtare ishin gjatë një rotacioni në front, në konfliktin me separatistët prorusë, të cilët e kanë kontrollin ndaj pjesës më të madhe të rajoneve Donjeck dhe Luhansk, dhe kanë mbështetje nga Moska.

Prej muajit prill të vitit 2014, kur ka filluar ky konflikt, janë vrarë më se 4,700 luftëtarë dhe civilë.

XS
SM
MD
LG