Ndërlidhjet

Rubla ruse ka rënë sërish sot, pasi çmimet botërore të naftës kanë rënë në nivelin më të ulët në më shumë se pesë vjet.

Monedha ruse ka qenë sot 63 kundrejt dollarit dhe 75 kundrejt euros.

Rubla ka humbur gati gjysmën e vlerës kundrejt dollarit amerikan vitin e kaluar.

Ekonomia ruse është duke luftuar për muaj të tërë për shkak të rënies së çmimit të naftës dhe sanksioneve ndërkombëtare kundër disa zyrtarëve dhe kompanive ruse.

Buxheti i Rusisë varet kryesisht nga eksporti i naftës.

XS
SM
MD
LG