Ndërlidhjet

Protestojnë gazetarët në Bosnje


Pamje nga protesta në Banja Llukë

Në Sarajevë të Bosnjës, gazetarët kanë mbajtur një konferencë, për të protestuar kundër sulmeve në media.

Takimi është zhvilluar një javë pasi policia në Sarajevë ka bastisur zyrat e një ueb-faqeje të re, e cila ka siguruar një bisedë telefonike që thuhet se zbulon korrupsionin në mesin e udhëheqjes së Bosnjës.

OSBE-ja ka dënuar bastisjen, duke thënë se ajo paraqet "ndërhyrje të rëndë dhe joproporicionale".

Protesta të gazetarëve ka pasur edhe dje në Banja Llukë dhe, sipas analistëve, ato janë paralajmërim se 2015-ta do të jetë vit i luftës për lirinë e mediave dhe të drejtave të gazetarëve në Bosnje.

XS
SM
MD
LG