Ndërlidhjet

Në mars, në Egjipt mbahen zgjedhjet e përgjithshme


Ilustrim

Zgjedhjet e përgjitshme në Egjipt pritet të fillojnë më 21 mars të këtij vitit dhe të përfundojnë më 7 maj.

Ky do të jetë votimi i parë për zgjedhjet parlamentare që nga korriku i vitit 2013 kur është rrëzuar nga pushteti presidenti islamik, Mohamed Morsi.

Zgjedhjet pritet ta forcojnë regjimin e presidentit Abdel Fatah al-Sisi.

Abdel Fatah al-Sisi është zgjedhur president pas përmbysjes së Morsit dhe pas shënjestrës ndaj lëvizjes së tij Vëllazëria Myslimane, fushatë gjatë së cilës kanë mbetur të vdekur qindra persona në Egjipt.

XS
SM
MD
LG