Ndërlidhjet

Merkel: Ka dallim midis Islamit dhe islamistëve


Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se “akti barbar i terrorit në Francë” është sfidë për të gjithë kontinentin që të luftojë për vlerat.

Ajo ka thënë se ka dallim midis Islamit në përgjithësi dhe islamistëve, duke iu referuar të dyshuarve kryesorë të sulmit ndaj revistës satirike Charlie Hebdo, i cili ka lënë të vrarë 12 persona.

Merkel po ashtu ka përshëndetur idenë se komunitetet myslimane kanë ftuar të tjerët për manifestime të heshtura, në kujtim të viktimave.

Merkel i ka bërë këto komente në një takim me gazetarët në Hamburg.

Lexoni edhe këtë.

XS
SM
MD
LG