Ndërlidhjet

Kroaci: Zgjidhet femra e parë presidente


Kolinda Grabar-Kitanoviq

Në Kroaci është zgjedhur për të parën herë një femër në postin e presidentes së këtij vendi.

Përfaqësuesja e opozitës në Kroaci, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka fituar me epërsi të vogël ndaj rivalit të saj, Ivo Josipoviq, i cili deri tash ishte president i Kroacisë.

Në rundin e dytë të zgjedhjeve, që u mbajtën dje, zonja Grabar-Kitaroviq ka marrë më tepër se rivali i saj gjithsej 21 mijë vota.

Ajo ishte ministre e jashtme dhe ambasadore e Kroacisë në Uashington.

XS
SM
MD
LG