Ndërlidhjet

Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet në Malavi


Ilustrim

Si rezultat i përmbysjeve nga shirat e rrëmbyeshëm në Afrikën Jugore, sipas presidentit të Malavit, Peter Mutharika, gjatë ditëve të fundit kanë vdekur së paku 48 persona, ndërsa rreth 70 mijë të tjerë kanë mbetur të pastrehë.

Shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar dëme të shumta.

Sipas autoriteteve të atjeshme, shirat e kanë shkatërruiar një hapësirë të madhe ku është mbjellur misri, ku vetëm gjatë vitit të kaluar, nga ai vend janë korrur mbi 3.9 milionë tonelata misër.

Departamenti i meteorologjisë në Malavi, ka paralajmëruar se përmbytje dhe shira të rrëmbyeshme do të ketë edhe në dy-tri javët e ardhshme.

Presidenti, Peter Mutharika, ka njoftuar se shumë njerëz kanë mbetur të bllokuar

XS
SM
MD
LG