Ndërlidhjet

Iran: Kërkohet “vullnet politik” për bisedimet atomike


Laurent Fabius (djathtas) dhe Javad Zarid gjatë takimit të tyre të djeshëm në Paris

Ministri i jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, thotë se kërkohet “vullnet politik” për të bërë progres në negociatat lidhur me programin bërthamor të Iranit, por ai beson se një progres i tillë është i “mundshëm”.

Këto komente ai i bëri mbrëmë vonë në Gjenevë të Zvicrës, pasi ishte kthyer nga Parisi, ku kishte biseduar me sekretarin amerikan të shtetit, John Kerry, dhe me minsitrin e jashtëm të Francës, Laurent Fabius.

Zoti Zarif u tha gazetarëve se ai kishte biseduar, po ashtu, me zëvendësministrin e jashtëm rus, Sergei Ryabkov, dhe se pret që gjatë ditës së sotme të bisedoj me telefon edhe me sekretarin e jashtëm britanik, Phillip Hammond.

Gjatë ditës së sotme, pritet që përfaqësuesit amerikanë dhe ata iranianë do t’i vazhdojnë bnë bisedimet në praninë e delegacionit të Bashkimit Evropian.

Pritet që bisedime të ketë edhe nesër.

Irani është i angazhuar në bisedime me grupin 5+1, që përbëhet nga Kina, Franca, Rusia, Britania dhe Shtetet e Bashkuara, plus Gjermania, në të cilat synohet kufizimi i programit atomik iranian në këmbim për lehtësim të sanksioneve ndërkombëtare.

Irani i ka hedhur poshtë akuzat se synon prodhimin e armatimit atomik.

XS
SM
MD
LG