Ndërlidhjet

Irak: Ushtarët kanadezë shkëmbyen zjarr me IS-in


Pjesëtarë të ushtrisë së Kanadasë

Ushtarët kanadezë kanë hapur zjarr kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Irak gjatë fundjavës, në atë që në përgjithësi konsiderohet të jetë akt i vetëmbrojtjes.

Gjenerali Michael Rouleau, komandant i operacioneve speciale të ushtrisë së Kanadasë, tha mbrëmë vonë se ushtarët ishin duke i vizituar linjat e frontit së bashku me forcat e Irakut, kur kundër tyre u hap zjarr.

Ushtarët kanadezë, që kanë për detyrë stërvitjen dhe këshillimin e ushtrisë irakiane në luftën e tyre kundër militantëve të Shtetit Islamik, ishin në ballë për të ndihmuar gjatë një operacioni irakian.

Gjenerali Rouleau tha se kanadezët kanë përdorë të shtëna snajperike dhe i kanë “neutralizuar” pozicionet armike pa pësuar viktima.

XS
SM
MD
LG