Ndërlidhjet

Kurdët nisin ofenzivë të madhe kundër IS-it


Ilustrim

Forcat kurde e kanë nisur një ofenzivë të madhe ndaj militantëve islamikë në veri të Irakut.

Raportet bëjnë me dije se luftëtarët Peshmerga kanë avancuar në pesë drejtime ku edhe e kanë marrë kontrollin në një pozicion komandues në Kiske, që gjendet 40 kilometra në perëndim të Mosulit.

Koalicioni kundër Shtetit Islamik i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara e ka mbështetur ofenzivën e kurdëve përmes sulmeve ajrore që kanë nisur një natë më parë dhe kanë vazhduar gjatë tërë ditës së djeshme.

Përveq në Irak, Shteti Islamik ka kontrollë edhe mbi një pjesë të madhe në Sirinë lindore.

XS
SM
MD
LG