Ndërlidhjet

Gjermania kërkon nga Kremlini që t’i frenojë rebelët


Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier

Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, thotë se Rusia duhet t’u jap një urdhër të qartë separatistëve në lindje të Ukrainës lindore në mënyrë që të mos ketë përpjekje nga ana e rebelëve pro-rusë që ta marrin nën kontroll qytetin strategjik Mariupol.

Teksa i ka përmendur viktimat e dy javëve të fundit si rezultat i përshkallëzimit të dhunës në lindje të Ukrainës, Steinmeier ka thënë se po mbaron koha për ta implementuar marrëveshjen e paqes të arritur në Minsk, më 5 shtator.

Paralajmërimet nga Gjermania vijnë në kohën kur janë intensifikuar luftimet në lindje të Ukrainës dhe atë pas deklaratës së njërit prej liderëve pro-rus, i cili është zotuar se do ta marrin nën kontroll tërë krahinën.

Gjatë sulmeve të së premtes dhe të shtunës nga ana e rebelëve në Mariupol, janë vrarë 30 njerëz.

Steinmeier ka thënë sot se ofenzivat nga ana e rebelëve në Mariupol, përbën një ndryshim të situatës dhe Perëndimi sipas tij, duhet të reagoj.

Ministrat e jashtëm të BE-së do të takohen të enjten për të disutuar në lidhje me hapat që duhen ndërmarrë pas përkeqësimit të situatës në lindje të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG