Ndërlidhjet

Kryediplomatja australiane në Afganistan


Ministrja e Jashtme e Australisë, Julie Bishop.

Ministjra e Jashtme e Australisë, Julie Bishop, ka bërë një vizitë të paparalajmëruar në Afganistan, ku ka takuar zyrtarë të lartë të këtij shteti.

Bishop është takuar me presidentin afgan, Ashraf Ghani, dhe shefin ekzekutiv, Abdullah Abdullah.

“Ne kemi bërë sakrifica këtu dhe synojmë të vazhdojmë mbështetjen për Qeverinë afgane, e cila bën përpjekje të rivendosë paqen, sigurinë, stabilitetin dhe begatinë për popullin e Afganistanit”, ka thënë Bishop.

Ajo ka takuar edhe trupat australiane që vazhdojnë të shërbejnë në Afganistan.

XS
SM
MD
LG