Ndërlidhjet

Plagosen katër ushtarë izraelitë


Ilustrim

Izraeli thotë se katër ushtarë të saj janë plagosur gjatë një sulmi në një patrollë ushtarake.

Ushtria ka njoftuar se se automjeti ushtarak është godituir nga një raketë anti-tank në zonën Shebaa.

Grupi militant libanez Hezbollah e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Ndërkohë, ushtria izraelite ka hedhur predha në jug të Libanit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu, ka thënë se Izraeli “do të përgigjet me forcë në drejtim të atyre që përpiqen të na sfidojnë”.

Dhuna erdhi pas Izraeli e ka nisur një sulm në Siri.

Tensionet në rajonin kufitar gjatë dhjetë ditëve të fundit kanë eskaluar pasi një aeroplan telekomandues i Izrealit, ka goditur në Siri duke lënë të vdekur disa militantë të Hezbollahut dhe një gjeneral iranian.

XS
SM
MD
LG