Ndërlidhjet

Franca publikon video anti-xhihadiste


Militant i Shtetit Islamik në Siri

Qeveria e Francës ka publikuar një video online, me qëllim që të dekurajojë të rinjtë nga bashkimi me grupet militante në Lindjen e Mesme.

Videoja dyminutëshe përmban skena të rënda të konfliktit dhe ekzekutimit.

Ajo është pjesë e përpjekjeve të Francës që të ndalojë rekrutimin e të rinjve, që shumë shpesh bëhet përmes internetit.

Mbi 1,000 shtetas francezë u janë bashkuar grupeve esktremiste që luftojnë në Siri dhe Irak.

Publikimi i videos vjen tri javë pas sulmeve terroriste në Paris, që kanë lënë të vrarë 17 persona.

XS
SM
MD
LG