Ndërlidhjet

Izraeli do t’iu përgjigjet sulmeve të Hezbollahut


Ilustrim

Izraeli i ka thënë Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se do të mbrohet, pasi Hezbollahu ka vrarë dy ushtarë të tij.

Ambasadori i Izraelit në OKB, Ron Prosor, ka thënë se nuk do të qëndrojë duarkryq derisa Hezbollahu sulmon caqet izraelite.

Ai i ka bërë këto komente në një letër dërguar sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon.

Të mërkurën, militantët e Hezbollahut kanë sulmuar me raketa një konvoj ushtarak të Izraelit, në kufi me Libanin.

Dy ushtarë izraelitë janë vrarë dhe shtatë të tjerë janë plagosur.

XS
SM
MD
LG