Ndërlidhjet

Gjeorgjia paralajmëron përsëritjen e skenarit të Krimesë


Ministrja e jashtme gjeorgjiane, Tamar Beruchashvili

Ministrja e jashtme gjeorgjiane, Tamar Beruchashvili, ka paralajmëruar se Rusia mund ta aneksoj rajonin e trazuar gjeorgjian të Osetisë Jugore, ashtu siç ka bërë me gadishullin ukrainas Krimea.

Beruchashvili gjatë një interviste të dhënë për Radion Evropa e Lirë në Uashington, ka thënë se ka sinjale që në Gjeorgji të përsertitet skenari i asaj që është parë në Ukrainë.

Edhe në Osetinë e Jugut sipas saj, mund të mbahet një referendum ku do të vendosë popullata lokale nëse duan të bashkohen me Rusinë.

Osetia Jugore është njohur nga Rusia në 2008-ten si vend i pavarur pas një lufte të shkurtër të zhvilluar në mes të Rusisë dhe Gjeorgjisë .

Udhëheqësi “de facto” i Osetisë së Jugut, Leonid Tibilov, ka thënë se Osetia Jugore dhe Rusia, gjatë muajit të ardhshëm do ta nënshukraujnë një pakt për t’i forcuar lidhjet.

XS
SM
MD
LG