Ndërlidhjet

Së paku 20 të vrarë nga sulmi në një xhami në Pakistan


Ilustrim

Zyrtarët pakistanezë thonë se së paku njëzet persona janë vrarë dhe më shumë se dyzet të tjerë janë plagosur, si rezultat i një shpërthimi në një xhami shiite në provincën jugore Sindh.

Sulmi ka ngjarë në kohën e lutjeve të së premtes, në zonën Lakhi Dar të qytetit Shikarpur, që gjendet rreth 470 kilometra nga Karachi.

Zyrtari mjekësor në spitalin civil, Shaukat Ali, e ka konfirmuar numrin prej njëzet të vdekurve dhe dyzet të plagosurve, të cilët pas sulmit janë dërguar në spital.

Deri më tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Qyteti port Karachi, i cili është qyteti më i madh i Pakistanit, karakterizohet me vrasje kriminale, etnike, politike dhe sektare, të cilat sulme ua kanë marrë jetën qindra njerëzve.

XS
SM
MD
LG