Ndërlidhjet

Raketa ruse vendos në orbitë satelitin britanik


Ilustrim

Një satelit britanik është vendosur me sukses në orbitë nga një raketë ruse.

Raketa ruse Proton-M është nisur të dielën nga baza Baikonur Cosmodrome në Kazakistan, me satelitin britanik të komunikimeve Inmarsat-5F2.

Sateliti është ndarë sot nga raketa dhe është vendosur në orbitën rreth planetit.

Në një tjetër zhvillim, agjencia ruse e hapësirës Roskosmos ka njoftuar se nuk do të përdorë më raketat Zenit, të cilat prodhohen në Ukrainë.

XS
SM
MD
LG