Ndërlidhjet

BE-ja dakordohet për sanksione shtesë ndaj Rusisë


Ilustrim

Anëtarët e Bashkkimit Evropian kanë rënë dakord për shtimin e sanksioneve ndaj Rusisë.

Diplomatët në BE janë cituar të kenë thënë sot, se një listë prej 19 personave në mesin e të cilëve pesë qytetarë rusë dhe nëntë të etniteteve të tjera, janë të përfshirë në sanksionet e reja.

Nuk janë bërë me me dije emrat e personave të sanksionuar.

Reuters citon një diplomat të ketë thënë se asnjë nga individët apo subjektet nuk janë zyrtarë të lartë.

Ministrat e jashtëm pritet të takohen sot në Bruksel me qëllim të miratimit të listës.

Më 29 janar ministrat jaanë pajtuar për zgjerimin e sanksioneve.

XS
SM
MD
LG