Ndërlidhjet

Shpërthim në Maqedoni, 3 të vdekur


Bogdanc, foto nga arkivi

Tre punëtorë kanë vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur nga një shpërthim në një fabrikë të gazit, në qytetin Bogdanc të Maqedonisë, pranë kufirit me Greqinë, njoftojnë autoritetet e Maqedonisë.

Nadica V'ckova, zëdhënëse e qendrës kombëtare për menaxhimin e krizave, tha se shpërthimi ndodhi në një departament ku po mbusheshin cilindrat e gazit.

Zjarrfikësit u munduan ta ndalnin zjarrin pas shpërthimit. Policia dhe prokurorët publikë po hetojnë shkakun e shpërthimit.

Mediat vendore thanë se një nga punëtorët e lënduar u transferua në Shkup, kryeqyteti i Maqedonisë, për t'u trajtuar nga plagët e rënda.

XS
SM
MD
LG