Ndërlidhjet

6 shkurti, ditëlindja e 70-të e Bob Marleyt


Bob Marley, 1976

Adhuruesit e muzikës, por jo vetëm, shënojnë sot ditëlindjen e 70-të të Bob Marleyt.

Robert Nesta "Bob" Marley ka qenë këngëtar nga Xhamajka, tekstshkrues, muzikant dhe kitarist me famë botërore.

Karrierën e tij e ka nisur me grupin The Wailers, më 1963, për të vazhduar i vetëm pas shpërndarjes së grupit më 1974.

Karriera e Marleyt ka kulmuar me albumin Eksodi, më 1977, i cili i ka krijuar reputacionin e një prej artistëve më të mirë të të gjitha kohërave.

Albumi Eksodi është shitur në më shumë se 75 milionë kopje.

Marley ka vdekur më 1981.

XS
SM
MD
LG