Ndërlidhjet

OSBE “e alarmuar” nga sulmet ndaj gazetareve


Ilustrim

Një zyrtare e lartë e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka shprehur shqetësim për kërcënimet online dhe keqtrajtimet kundër gazetareve.

Përfaqësuesja për Liri të Mediave e OSBE-së, Dunja Mijatoviq, ka thënë se është “e alarmuar” për mënyrën se si sulmohen në mediat sociale gazetaret dhe blogeret.

Mijatoviq ka thënë se sulmet online kanë për qëllim të degradojnë gazetaren si grua.

“Për disa gazetare, kërcënimet online për përdhunim dhe dhunë seksuale janë bërë pjesë e jetës së përditshme”, ka thënë Mijatoviq.

XS
SM
MD
LG