Ndërlidhjet

Rigjykimi i gazetarëve të Al-Jazeeras nis më 12 shkurt


Ilustrim

Rigjykimi i dy gazetarëve të Al-Jazeeras, të burgosur në Egjipt, do të nisë më 12 shkurt, kanë bërë të ditur burime të gjyqësorit.

Mohamed Fahmy dhe Baher Mohamed janë dënuar me 7, përkatësisht 10 vjet burgim qershorin e kaluar.

Gjykata ka urdhëruar rigjykimin e tyre muajin e kaluar.

Ata janë arrestuar në vitin 2013 së bashku me kolegun australian, Peter Greste, nën akuzat se kanë bashkëpunuar me Vëllazërinë Myslimane, e cila është lëvizje e ndaluar në Egjipt.

Greste është liruar një javë më parë.

XS
SM
MD
LG