Ndërlidhjet

SHBA pezullon të gjitha aktivitetet diplomatike në Jemen


Ilustrim

Siç bëhet me dije, Shtetet e Bashkuara për shkak të sigurisë jo të mirë dhe ardhjes në pushtet të një grupi rebel, ka vendosur që ta mbyllë ambasadën e saj në Jemen.

Zyrtarë amerikanë kanë thënë sot se misioni amerikan në Sanaa, do t’i pezulloj të gjitha aktivitetet derisa të përmirësohen kushtet.

Punonjësit e ambasadave britanike, franceze dhe gjermane kanë njoftuar gjithashtu se janë duke i përshpejtuar përfundimin e disa procedurave para se të vendosin rreth mbylljes.

Rebelët Huthi e kanë marrë qytetin Sanaa në shtator, ndërsa muajin e kaluar e kanë kapur zyrën presidenciale.

Presidenti Abd-Rabbu Mansour Hadi dhe qeveria e tij, kanë dhënë doprëheqje.

XS
SM
MD
LG