Ndërlidhjet

Bisedimet në Minsk nisin me shtrëngim duarsh


Minsk, 11 shkurt 2015.

Bisedimet urgjente për t’i dhënë fund konfliktit në lindje të Ukrainës janë hapur në Minsk të Bjellorusisë.

Në to po marrin pjesë presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, i Rusisë, Vladimir Putin, kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Francois Hollande.

Me fillimin e bisedimeve, Putin ka shtrënguar duart me Poroshenkon.

Rusia akuzohet se ndihmon me armë dhe ushtarë rebelët pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Bisedimet po fokusohen në sigurimin e një armëpushimi, në tërheqjen e armëve të rënda dhe në krijimin e një zone të demilitarizuar.

XS
SM
MD
LG