Ndërlidhjet

Sulm gjatë debatit për islamin në Kopenhagë, plagosen tre policë


Ilustrim

Policia daneze ka njoftuar se tre oficerë janë qëlluar me armë dhe janë plagosur gjatë një sulmi që ka ngjarë sot në kryeqytetin Kopenhagë.

Dy sulmuesit e dyshuar po kërkohen në lidhje me incidentin, i cili ka ngjarë që një debati mbi islamin dhe fjalën e lirë.

Raportet bëjnë me dije se dhjetëra të shtëna u dëgjuan jashtë vendit të ngjarjes.

Në këtë ngjarje ishte i pranishëm artisti suedez Lars Vilks, i cili është autor i karikaturave të diskutueshme të Profedit Muhamed, si dhe ambasadori francez, Francois Zimeray.

Vilks dhe Zimeray nuk janë lënduar në këtë sulm.

Përshkrimi i Profetit nga Vilsk si një “qen”, kishte ngjallur zemërime në vitin 2007 dhe ai ka qenë në mbrojte të vazhdueshme të policisë pas kërcënimeve me vdekje.

XS
SM
MD
LG